Filmové podfukyTipy na výlety

Po stopách Čočkina a Franty, co drží úhel: Kde se natáčel seriál Most?

Luďan, Eda, Pavel/Dáša, Čočkin i Franta, co drží úhel. To jsou postavy, které před časem ovládly obrazovky díky seriálu Most! z produkce České televize. Čím je ale tento seriál poměrně výjimečný? 

Zdravý rychlý recept. Luxusní kung-pao zvládnete za pár minut

Školka naproti Severce

Nedávno mě moje cestování (po divadlech samozřejmě:)) dovedlo až do Mostu, a tak jsem neodolala a šla jsem se podívat k dnes již kultovnímu podniku Severka. V seriálu Most! to byla hospoda, v reálu je též, dokonce se stejným jménem, což nebývá zvykem. 

V případě Mostu! se zkrátka podařilo využít reálná místa ze skutečného města a tentokrát tak na nás filmaři nemuseli chystat žádné podfuky. Uvnitř Severky jsem tedy nebyla, ale zvenku je opravdu téměř stejná, jediným rozdílem je, že ve skutečnosti budovu »nezdobí« světelný nápis Severka, který si svítil, jak chtěl. 

Jinak už je všechno tak, jak znáte ze seriálu, včetně chodníku před restaurací, kde měl v posledním díle pohřeb (pozor, spoiler….) Čočkin. Zaujalo mě tedy jen to, že je tato restaurace tak trochu zastrčená v nenápadné ulici (Zdeňka Fibicha) a v okolí jsou parčíky a  dětská hřiště. Dokonce naproti přes ulici od Severky je mateřská školka.

Ordinace PODCAST: Slepá Bibi, Valerie v rozkladu a skupinová terapie Kamenice

Po stopách lovců wifiny

Zatímco v populárním seriálu v Severce štamgasté díky Edovi vysedávali leckdy už od rána, v reálu je dopoledne ještě zavřeno. Ovšem i ten seriálový hospodský neboli Michal Isteník si nenechal líbit vše. Třeba se mu nelíbilo to, že se z jeho podniku stalo neoficiální sídlo fingované proromské organizace Snědá tíseň. Tehdy to vyřešil prostě – vypnul wifinu, jenže zrovna tehdy si Franta (Zdeněk Godla) potřeboval stáhnout film s Tomem Cruisem v rámci příprav na velké rande s Dášou (Erika Stárková, nadabována Janem Cinou).

Tehdy to byl Čočkin (Vladimír Škultéty), kdo přišel s geniálním řešením. Půjčí si připojení v hotelu. Franta se tam tedy šel poptat, jestli nemají rezervaci na jméno Lakatoš, recepční Eva Hacurová na něj neochotně koukala a Čočkin v klidu stahoval film s dabingem, aby se tam mluvilo česky, jak Franta chtěl. A také tento hotel, který si v seriálu zahrál malou roli, se v reálu nachází v Mostě, jak taky jinak.

Jedná se o hotel Cascade v Radniční ulici. Od Severky je vzdálený 14 – 16 minut chůze a dokonce dává smysl i tom, že kluci předtím zkoušeli štěstí s lovením signálu v obchodním domě Central.Ten je totiž také po cestě. Není ale bez zajímavosti, že Franta a Čočkin hotelu říkají jinak, a to hotel Murom. Ani to ale není žádný podvod tvůrců, ale naopak důkaz, že znají Most a jeho obyvytele velmi dobře. Murom je totiž starší název této výškové budovy, jméno dostal podle sovětského města, tedy na počest vztahu »zpřátelených národů«. A pravda je, že v mysli mnohých místních zůstal tento název zakořeněn natolik, že ho používají stále.

Klub Loděnice bude mít divadlo, protože Úča musí pryč

A kdo Most!, který měl premiéru v roce 2019, sledoval, tak jistě ví, že rande »domestikovaného« Roma Franty a Dáši, která dříve byla mužem, úplně nevyšlo. Nebylo to ale vybraným filmem. Každopádně, až na to nešťastné jedno úmrtí, se seriál Jana Prušinovského a Petra Kolečka dočkal vlastně happy endu. Některé z hlášek už navíc v podstatě zlidověly. Dokonce se už seriál dočkal i reprízy a stejně tak ho najdete i na i-Vysílání. 

Město Most

Obrázek 1 z 22

Hotel a divadlo v Mostě Foto: Jana Hanušová

Související obrázky: