Nepropásněte

Uhnaná Hřebíčková a taxikářka Vlasáková jako rytíř na bílém koni: Jaká je Matka v trapu?

Manžel je věčně „nedostupný“ a vše kolem dětí i domácnosti má na bedrech jen maminka, kterou už to pomalu začíná štvát. Jeden den v ní bouchnou saze a rozhodne se pro změnu. Zatím to vypadá jako klasická romantická komedie, ještě tedy musí přijít nějaký rytíř na bílém koni, který by naši hrdinku ze sítě stereotypu vysekal svým šarmem. V případě nového filmu Matka v trapu v režii Hany Hendrychové, ale onen rytíř není žádný nový objev, ale milá taxikářka se šíleným smíchem.

Královna Lewandowska a skrytý vtípek na režiséra Vejdělka: Jaká je Aristokratka ve varu?

Přátelství jako to hlavní

To ostatně považuji na nejsilnější motiv ve scénáři Uljany Donátové a Hany Hendrychové. Každá matka od rodiny měla jistě někdy pocit, že by potřebovala pauzu, na chvíli se někam zašít a být jen sama se sebou a se svými myšlenkami, tím pádem je příběh v podstatě ze života. Také ve skutečnosti občas natrefíme na někoho, kdo nám změní život k lepšímu, protože přátelství je zkrátka někdy „víc než láska“.

Kořením v ději je rozhodně postava Anny, která je svými slovy: „Prostě dobrá“. Zařídí hlavní hrdince odvoz, dokonce ji i ubytuje. Teprve později zjišťujeme, že má i vlastní starosti, ač si je možná leckdy nepřipouští. Ale kostlivci mají tendence ze skříní nakonec vylézt.

Matka v trapu nabídne kromě uvěřitelného příběhu také barevný vizuál s nádechem léta díky kameře Lukáše Hendrycha, doplněný atmosférou hudby Petra Maláska. Zároveň zde nechybí několik vtipných momentů, i když zase nečekejte salvy smíchu, protože i tvůrci o snímku mluví jako o „skorokomedii“. V případě mé návštěvy kina se nás ale došlo dost takových, co se nahlas smálo, především pak v jedné scéně, kde svou roli sehraje i alkohol.

Vezměte skleněnku a kufřík, Honzíkova cesta začíná… Provede vás výstavou v Chvalském zámku

Známé tváře a Vlasáková především

Vše dobře funguje především díky skvělému obsazení – hlavní hrdinku ztvárňuje Petra Hřebíčková. V podobných rolích i v typově podobných filmech už jsme ji viděli několikrát, a tak už to má v sobě – navíc jí to velmi sluší v romanticky laděných modelech a květinových vzorech. Její Sylvii budete fandit, i když se možná ne vždy rozhodnete podle vašich představ.

Královnou Matky v trapu je ale představitelka její nové kamarádky Anny – Lenka Vlasáková. Předvedla, že smysl pro humor jí rozhodně nechybí. Navíc takovou kamarádku, jakou je ona, by si přál snad každý.

Sylviina manžela, neúspěšného umělce Tomáše, hraje Jaroslav Plesl. Hned jsem si vzpomněla na Život pro samouky, kde měl podobnou roli. Zde je možná zdánlivě méně výrazný, ale posléze se nám vybarví jako daleko horší člověk než v druhém zmíněném filmu.

Dále si z kina zapamatujete Janu Švandovou alias všetečnou tchyni. Tváří se, že ví všechno nejlíp, ale podle všeho to zas tak růžové taky není. Roli učitelky si po seriálu Jedna rodina zopakovala Elizaveta Maximová. Divačky pak jistě potěší přítomnost Marka Němce, kterému to tu sluší rozhodně více než třeba v Jak přežít svého muže. Obsazení pak doplňují Bob Klepl jako Sylviin šéf, Martin Pechlát coby ředitel školy a v drobné roličce se představí i Leoš Noha.

Vyzkoušeli jsme za vás: Lom Doubravice je plných nádherných drahých kamenů

Seriál v kině

Snímek má příjemnou stopáž 95 minut, ovšem když se zdánlivě uzavře hlavní zápletka, čeká nás ještě pár překvapení a příběh pokračuje dál. Chvílemi jsem tak měla pocit, že sleduji několik filmů za sebou, případně by Matka v trapu při troše fantazie ve střižně mohla fungovat i jako nějaký krátký seriál či minisérie.

Důležité ale je, že i když vyloženě happy end jako v Hollywoodu se zde nekoná, film končí na milé notě s nádechem naděje a volnosti, a tak nám především ukazuje, že i když v životě vše nevyjde dle našich představ, důležité je se k tomu postavit s úsměvem a nehroutit se.

Matku v trapu má na programu i mladoboleslavský Cinestar. Dnes v neděli 3.3. v 11:30, 15:20, 17:20, 19:20 a 20:20. Pro vstupenky navštivte jejich web

Matka v trapu

Obrázek 1 z 13

Lenka Vlasáková a Petra Hřebíčková Foto: Total film

Související obrázky: