Filmové podfukyTipy na výlety

Ženich na útěku a tucet nevydařených rande: Kde vznikal romantický film LOVEní?

Jak to vypadá, když mladá a krásná nevěsta Eliška (Ester Geislerová) zůstane na ocet poté, co si to její ženich Jirka (Martin Písařík) rozmyslí a uteče přímo od oltáře? To není žádná divoká epizoda nekonečného seriálu, ale hlavní zápletka české romantické komedie Karla Janáka s dvojsmyslným názvem LOVEní z roku 2019. Eliška za pomocí svérázné kamarádky (Eva Kramerová, známá také jako Evelyn) hledá jiného nápadníka pomocí schůzek naslepo a zdá se, že jí osud hází klacky pod nohy.

Hranice? Kdepak! Kam chodí do školy seriálové »Kukačky« Kuba a Tomáš?

Krysař a Danny z Pomády

Jeden moc jezdí na kole a nic jiného nezajímá, druhý se zdá být perfektní, tedy až na to, že místo žen dává přednost mužům. Oba tyto nevhodné kandidáty na randění si přitom zahráli skvělí muzikáloví matadoři, tváře Divadla Kalich. Prvního zmíněného ztvárnil „Krysař“ Přemysl Pálek, druhého zase Danny z Pomády či Lukáš z Vody (a krve) nad vodou Roman Tomeš.

Eliška se navíc potýká i se svou matkou v podání Veroniky Žilkové a lehké to zpočátku nemá ani s novým spolubydlícím, podivínem Richardem alias Jakubem Prachařem. Pokud jste snímek již viděli, víc už asi netřeba vám paměť osvěžovat. A jestli ne, tak máte možnost, v současnosti mají film v nabídce jak Voyo, tak i Netflix. Televize Nova jej pak do programu zařadila 14.07.2023 od 20:20 a zároveň ještě 16.07.2023 od 14:50.

Řekněme, že snímek by klidně snesl kratší stopáž a propracovanější a více vypointovaný scénář, ovšem pokud máte rádi romantické filmy a toužíte vyloženě po oddechovce, LOVEní může být tím pravým ořechovým. Rozhodně se filmu nedá upřít barevnost a výraznost po vizuální stránce, zkrátka krásně se na to kouká.

Kavárna, zámek i Kunětická hora

K tomu asi dopomáhají i lokality, které se ve snímku objevují. Důležitou roli si v tomto filmu zahrály Pardubice. Už první záběry sledují včelu, jak letí kolem pardubického zámku, jenž kdysi patřil především šlechtickému rodu Pernštejnů. Postupně se dostáváme i do jednoho ze sálů s dochovanými malbami – a právě tam se odehrává velmi zásadní filmový moment, a to nevydařená svatba hlavní hrdinky. Posléze se na stejné místo, navíc při podobných příležitostech, ještě znovu vrátíme.

Následně vidíme, jak se ruší svatební hostina, která se měla podle všeho konat v Galerii Café Park v Tyršových sadech, tedy v podzámeckém parku. Když se pak v ději koná jiná svatba, tato moderní restaurace si tu zahrála znovu, tentokrát už za tmy. Mimochodem, pokud se někdy v Pardubicích ocitnete, Galerii Café Park doporučuji navštívit. Ceny jsou trochu vyšší, ale zato se tam dobře najíte, zamlsáte si (mají spoustu dortíků) a zároveň si můžete dát i nějaký ten koktejl (vypadají božsky), to vše v nádherném prostředí. Sedět se dá venku a i první jarní sluníčko tam pěkně připalovalo, takže si člověk připadal jako na dovolené. 

A co by to bylo za romantický film, kdyby v něm hlavní hrdinka neprošla proměnou? Kadeřnictví, nové šaty, nalíčení a pak ji kamarádka fotí, zřejmě proto, aby udělala na seznamce dobrý dojem. A právě to zmíněné focení probíhá částečně také v Tyršových sadech. Jindy Ester Geislerová vesele pózuje přímo v centru, s výhledem na Zelenou bránu.

Jak odhalují Filmová místa, také když Eliška pronásleduje svého bývalého snoubence a od před ní prchá, pořád zůstáváme v Pardubicích, konkrétně v Sukově třídě a poté na křizovatce s ulicí Na Hrádku. Ostatně v pozadí lze i ve filmu vidět Kostel svatého Bartoloměje, podle něhož se snadno zorientujete.

Ve filmu se objeví i slavná pardubická kavárna Café Bajer, která se nachází v domě z počátku 20. století, a to na třídě Míru. Navštívíme ji v rámci jedné Eliščiny schůzky naslepo. Nejenže nápadník v podání Jaroslava Plesla všude usíná, ale navíc je to mamánek, takže s ním všude chodí matka (Jana Švandová).

Vorlíčkovo město

Ovšem zase si hlavní hrdinka může trochu odpočinout, na rozdíl od schůzky, kterou musí absolvovat na kole. Představuje si romantickou projížďku a piknik, ale realita je jen dřina a jídlo za pochodu. Tyto záběry pak vznikaly u hradu Kunětická hora.

A samozřejmě se v pár záběrech mihne i slavné Pernštejnské náměstí, pro Pardubice tak typické. Právě lokace zkrátka filmu dodaly krásnou atmosféru a trochu ho odlišují od jiných podobných filmů, kde většinou figuruje Praha.

Kouzelný ostrov Pultanela? V Arabele si zahrálo krásné historické náměstí

Nedávno jsme vám prozradili i to, že v Pardubicích se natáčela i Pultanela z modernějšího pokračování pohádkového seriálu Arabela. Režisér Václav Vorlíček měl zřejmě pro toto místo v Pardubickém kraji slabost. Zasadil sem totiž ještě o mnoho let dříve další svůj snímek – pohádkovou Dívku na koštětiPetrou Černockou coby Saxanou.

Pardubice

Obrázek 1 z 44

Pernštejnské náměstí v Pardubicích Foto: Jana Hanušová

Související obrázky:

Napsat komentář