Zajímavosti z kraje

Jaká je pravda o Icelandu? Co bude dál nevědí ani zaměstnanci

V médiích se v posledních dnech objevila zpráva, že řetězec s britským zbožím Iceland končí na českém trhu. Spekulacím nahrává fakt, že otevřených zůstalo už jen pět posledních prodejen.

Naše redakce mluvila s mnoha zaměstnanci tohoto oblíbeného obchodního řetězce. Nikdo z nich si však nepřál být jmenován a všichni k tomu mají stejný důvod, čekají na výpovědi a na potencionální vyhlídku ze zákona jim náležícího odstupného.

„Případ Iceland“ je totiž mnohem zajímavější, než by se na první pohled mohlo zdát. Když se přišel Brexit a Velká Británie opustila Evropskou unii (EU), tak došlo také k výpadku dodávek do Icelandu. Všechny problémy se ale časem měly zlepšit díky skladům v Irsku, které v EU i nadále setrvává. Zboží tak mohlo nadále vesele proudit do České republiky.

Jenže co čert nechtěl, oblíbený řetězec dostal také nového českého majitele a postupně následovaly další události, které vygradovaly až v aktuální situaci.

Nejprve se změnilo vedení „centrály“, objevila se nová finanční ředitelka a situace společnosti se celkově začala měnit. Řetězec potichoučku zavíral obchody, první byla Maldá Boleslav, až jich zbylo pět.

Podle tvrzení pracovníků doposavad nikdo nebyl obeznámen se situací,všichni si mysleli, že k uzavření došlo jen kvůli tomu, že dané prodejny prostě méně vydělávaly a společnost musí projít restrukturalizací.

Později však měly začít prosakovat informace od dodavatelů o tom, že jim společnost dluží peníze za zboží. Někde se zase ukázalo, že současné vedení neplatí za pronajaté prostory. Po čase dodavatelům začala docházet trpělivost a pomalu přestávali prodejnám dodávat. Sortiment se tedy začal značně tenčit a nyní už by měli dodávat jen ti, kterým je obchodů buď líto, nebo doufají v lepší zítřky.

Všichni mlží

Podle tvrzení zaměstnanců je také smutné, že ani oni samotní neví, co s nimi bude dál. Aktuálně se nejvíce obávají o své výplaty a také o to, že nebudou mít co prodávat. Na každý pád s nimi nikdo údajně nejednal, o situaci je nespravil a nevědí co s nimi bude dál.

Vůbec zajímavá situace byla na prodejně v Praze 8 Ládví. Tu mělo podle prvotních indícií přebrat Tesco, jeho zástupci se tu byli prý i podívat, ale ejhle, zájem opadl… „Stávající prodejna nezapadá do našich expanzních priorit,“ potvrzuje Středočeskému magazínu šéf interní komunikace společnosti Jiří Netík. A co na to všechno společnost Iceland? Ta na naše dotazy ani po urgenci neodpověděla.

V současné době je zastavený také provoz eshopu a na Košík.cz se nabídka tohoto britského řetězce výrazně ztenčila. Iceland v České republice působil od roku 2011.

Související obrázky:

Napsat komentář