NepropásněteVolný čas

Královna Lewandowska a skrytý vtípek na režiséra Vejdělka: Jaká je Aristokratka ve varu?

Jak to vypadá, když se hraběcí rodinka Kostků z Kostky snaží zachránit sídlo před nájezdy „muflonů“, před zákazy od hygieny a úřadů a ještě ke všemu od šílených nápadů schovanky Denisky? Tak z toho je i Aristokratka ve varu.

Aristokratka ve varu i dětská neděle. Vyrazte si do kina

Cameo Vondráčkové a skrytý vtípek

Také po novém roce jsme se z naší redakce vydali do kina a už jsme stihli zhlédnout film Aristokratka ve varu režiséra Jiřího Vejdělka. Pozorní milovníci filmů jistě ví, že komedie je pokračováním filmu Poslední aristokratka a že oba filmy vznikly na základě předlohy od Evžena Bočka. Hodně humoru tak pochází právě již z knížek, ovšem autorem scénáře je rovněž Jiří Vejdělek, což je docela sázka na jistotu.

Snímek nabízí velkou řadu humorných situací a vtipných hlášek, a tak se kinosál co chvíli nahlas smál. Ať už je to suché komentování paní Tiché, když návštěvníci zámku Kostka potkají na prohlídce hejno hus, což už jsme ostatně viděli i v traileru, nebo Frankova snaha zneškodnit domnělého milence své ženy. Nehledě na jeho skvělé zhodnocení manželčina šatníku, která samozřejmě nemá nic na sebe, případně šikovné bezpečnostní opatření, aby mu nevybrala kasičku s penězi. Ostatně „škubat“ ho budou jiní.

V rámci děje dojde i na něčí svatbu, přičemž nevěsta si z ní asi moc pamatovat nebude, ale možná jí utkví v hlavě, že kaplí zněla píseň Lásko, má já stůňu z muzikálu Noc na Karlštejně, přičemž malé cameo zde měla i interpretka tohoto hitu, zpěvačka Helena Vondráčková.

Mimochodem, pan režisér se ve filmu také objeví, i když bude asi trochu oříšek ho tam najít. Všímejte si dobře obrazů na zdech a hlavně jednoho, k němuž vám postavy sdělí velmi peprnou historii. Právě na tomto portrétu je zachycen Jiří Vejdělek, který si očividně umí udělat legraci i sám ze sebe. Na slavnostní premiéře Aristokratky ve varu se dokonce s tímto portrétem nechal vyfotit.

Detektivní kancelář IRLENA, sex a početí v sanatoriu i borec na konec: PODCAST o seriálu Zlatá labuť

Královnou je Deniska

Daleko víc prostoru ale na plátně samozřejmě dostane pan hrabě Frank v podání Hynka Čermáka a jeho choť Vivien alias Tatiana Dyková. Ta se zhlédla v půvabné princezně Dianě a dokonce se jí jednou v rámci příběhu chystá oslovit napřímo a poslat jí dopis. Jejich dcera Marie (Yvona Stolařová) má jiné starosti, sice ji zatím nestihlo prokletí, kdy by přišla o život, ale má trápení s láskou. Bojí se, že kníže Max (Zdeněk Piškula) o ní ztrácí zájem, jelikož na scéně se objevuje zajímavější a hudebnější Deniska (Simona Lewandowská). Můj osobní názor je, že není zrovna nejšťastnější řešení ukazovat Yvonu Stolařovou, jak se ze všech sil snaží hubnout, ačkoliv má postavu naprosto adekvátní. Dokonce mi připadala ještě štíhlejší než v prvním díle, proto mě zrovna tyto momenty snímku nenadchly. Zároveň Max v podání Piškuly mi s prominutím připadá zajímavý jen tím, že jezdí na bílém koni a nosí dámy v nesnázích v náručí. Jinak mu ale scénář nedal moc příležitostí ukázat, že stojí za to, aby se kvůli němu nějaká slečna vůbec trápila.

Všechno tohle pro mě ale naprosto vyvážila přítomnost Denisky a její představitelky Simony Lewandowske s „železářstvím“ na obličeji. Diváci a divačky Zlaté labutě se sice bojí, že v ní navždy uvidí Alenku, ale tahle skvělá holka plná elánu a ujetých nápadů rozhodně nemá s lesbičkou z nováckého seriálu nic společného, snad jen až na tu tvářičku. I když tedy ukáže nám ve snímku i opačnou část těla, a ač se to asi nehodí, musím říct, že i tu má velice pěknou.

Ale teď již vážně, Simona mě tu moc bavila a myslím, že odteď ji budu vyhledávat více. Dokázala podle mého názoru, že v sobě ukrývá ještě spoustu nečekaných podob a možností. Dokonce jsem začala uvažovat, že si pustím i seriál Dobré ráno, Brno!, kde také hraje.

Kvíz pro fanoušky seriálu Jedna rodina: Uhodnete vše?

Nepůjdeme do kina?

Obsazení Aristokratky ve varu pak doplňují i další velké herecké hvězdy. Již zmíněnou paní Tichou, hospodyni, co má ořechovku místo živé vody a pro Helenku Vondráčkovou by se rozkrájela, skvěle ztvárnila Eliška Balzerová. Možná ji ani nepoznáte, protože tu vyfasovala šedou paruku, ale její lidová moudra doplněná laskavým úsměvem přece jen trochu vyvažují nešťastnou linku s hubnutím. Paní Tichá má na to totiž svůj pohled, který se mi rozhodně líbí.

Údržbář Krása je roztomile nezaujatý a unavený v podání Pavla Lišky, suchým humorem všemu dává korunu kastelán Josef alias Martin Pechlát, který by byl očividně nejraději, kdyby zámek zůstal zavřený a bez návštěvníků, co mu vše kradou a ničí. V menších rolích zazáří také Tomáš Jeřábek, známý také jako Karel ze seriálu Jedna rodina. Partnerkou mu zde je Petra Nesvačilová.

Jako bonus hodnotím příjemné prostředí různých českých památek, co si zahrály zámek Kostka, a celkovou práci s kamerou. O tu se sice postaral Vladimír Smutný, ale smutná rozhodně nebyla, naopak jsme se dočkali veselých barev a pár záběrů na přírodu i na krásné bílé koníky.

Díky krátké stopáži 99 minut děj ubíhal hladce a plynule, a ač jsem nakonec rozuzlení uhádla o chvíli dřív, než ho hlavní postavy vymysleli, rozhodně jsem se ani chvíli nenudila. Ačkoliv přiznávám, že z prvního dílu si toho už moc nepamatuji, myslím, že „dvojka“ laťku ještě posunula o něco výš. Můj názor tedy zní tak, že na Aristokratku se do kina vyplatí jít. Cinestar ji má ještě v nabídce. Možná na ni ostatně zajdu ještě jednou. Nepotkáme se?

Související obrázky: