NepropásněteVolný časZajímavosti z kraje

TOP pohádky letošních Vánoc: Krakonoš, dukáty i norská Popelka. Viděli jste všechny?

Tenhle článek měl být o TOP 10 pohádkách letošních Vánoc. Protože jsem se ale rozhodla, že nebudu zařazovat všechny ty notoricky známé Popelky a Šíleně smutné princezny, tak jsem seznam zredukovala na polovinu. I to je možná moc.

Krakonošovo tajemství dávala ČT 1 na druhý svátek vánoční. Jedná se o pohádku se zajímavým příběhem. Ten vychází, jak jinak, z Krkonošských legend o Krakonošovi. V tomto případě jde o méně známou pověst o tom, jak se Krakonoš zamiloval, dívku u sebe zaměstnal jako hospodyni, ona však jeho city neopětovala, protože její srdce už patřilo jinému. Oceňuji skvělé herecké obsazení a také jsem si poprvé doopravdy uvědomila jak moc je Jakub Prachař podobný svému dědečkovi Iljovi.

Výstava plná Barbie panenek: Královna Alžběta, Twiggy i Jan Kraus na jednom místě

Tři dukáty běžely na ČT1 na první svátek vánoční. Jedná se o novou česko-slovenskou pohádku. Princeznu zaklela její zlá peněz a moci chtivá teta. Šlo o pohádku z „nové doby“, ze začátku dvacátého století a protnul se zde příběh zakleté nešťastnice, která čekala na vysvobození a opravdového bači, jež se v horách staral o ovce a snil o své cestě do Ameriky. Můj děda prohlásil, že tahle pohádka byla spíše pro dospělé s čímž tak úplně nesouhlasím. Spíš bych řekla, že to byl pěkný příběh, který nepůsobil nablble a byl skvěle odvyprávěný. Mimochodem… moc se mi tu líbil Michal Isteník!

Anděl Páně – oba díly Anděla Páně patří mezi mé vůbec nejoblíbenější pohádky. Musím tedy říct, že se mi druhý díl líbí více než první a za sebe ještě dodávám, že si ho do budoucna budu pouštět spíše na Mikuláše. Miluju tu ústřední dvojku – komického anděla a uhrančivého čerta. Kéž by to vyšlo a jednou vznikl i třetí díl.

Nová štědrovečerní pohádka Klíč svatého Petra: Kam dojdeme po stopách princezny?

Tři přání pro Popelku – norská verze Třech oříšků pro Popelku běžela 23. prosince na Nově. Milovníci pohádek a Popelky si ji mohou pustit kdykoli na Voyu. Této pohádky jsme se hodně bála. Ve finále mne však potěšila a mile překvapila. Je to pěkně opsaná klasika, závěr ale překvapí a působí uvěřitelněji. Zvlášť pak zdůrazňuji, že se celou dobu budete upřímně rozplývat nad nádherou norských zasněžených plání, nebo nad čarovnou polární září.

S čerty nejsou žerty jsou sice jasná klasika, o mých Vánocích však rozhodně nesmí chybět. Nevím co k tomu více dodat, všichni tu pohádku známe. Člověk neví kam dřív s očima, jestli jasnou jedničku představuje Lucifer, Máchal, nebo degradovaný čert s hodností vraníka. Jedno je jasné. Je prostě úžasná!

Související obrázky: