Seriály

Početná rodinka z repríz: Jak se změnili herci z Horákových a kde se natáčelo?

K létu patří proměnlivé počasí, prázdniny a v televizi hlavně reprízy. Česká televize letos ještě před koncem školního roku vsadila na osvědčenou kartu – seriál Horákovi (z roku 2006), který opakuje v podstatě každý rok. Vzpomínám si, že když ho dávali poprvé, vůbec jsem ho nesledovala a našla jsem si k němu až postupem času. Už předtím mě ale zaujal jeho koncept – seriál vypráví o dvou lidech, co se zamilovali, vzali a sestěhovali dohromady, přičemž tak spojili své rodiny v jednu velmi početnou. Něco vám to připomíná? Horákovi bývají velmi často přirovnáváni k americkému sitcomu Krok za krokem, který se těší velké oblibě u diváků. Inspiraci si ale scénář vzal ve skutečnosti odjinud – a to ze španělského seriálu Los Serrano. A podle mého názoru je tam ta jižanská krev zkrátka cítit.

Horákovi jsou občas trochu víc emotivní a snad i blázniví. Především dějová linka romantického vztahu rodícího se mezi Evou (Hana Vagnerová) a Tomášem (Jakub Chromeček) a veškeré „klacky“, které jim děj hází pod nohy. Občas máte pocit, že sledujete telenovelu, ale rozhodně se nenudíte. Dokonce bych si vsadila na to, že i herci se možná leckdy na place nasmáli.

Dnes už od natáčení přece jen pár let uběhlo, a tak dnes už se dá na Horákovy dívat i trochu s nostalgií. Co se týče Igora Bareše, zas tak moc se nezměnil, jen si v posledních letech nechal narůst vousy, a proto už Honzu Horáka tolik nepřipomíná.

Horákovi: Igor Bareš, Jan Hraběta, Jakub Chromeček a Jan Komínek

Igor Bareš

 

Naprosto stejně krásná je i nadále Lucie Benešová, jejíž postava s ní sdílela křestní jméno. Ovšem nejvíc neúprosný tok času poznáte na hercích, kteří si tehdy zahráli v seriálu dětské úlohy.

Horákovi: Lucie Benešová

Lucie Benešová

Hanku Vagnerovou vídáme ve spoustě rolí, ať již filmových (Matky, Řekni to psem) či seriálových (Expozitura, Lajna) a pořád jí to neuvěřitelně sluší. Na radu lékaře si v roce 2012 nechala odstranit své poznávací znamínko a také má v současnosti o dost světlejší vlasy, než v době, kdy ztvárňovala Evu.

Horákovi: Hana VagnerováHana Vagnerová

Jakuba Chromečka neboli Tomáše Horáka už tolik nevídáme, ale nedávno se v roli policisty objevil v Modrém kódu a v navazujících Sestřičkách. Nechal si narůst vousy, a tak bychom v něm už asi nehledali nešťastně zamilovaného puberťáka. Jeho kamaráda Patrika, který v seriálu neustále usiloval o nějakou tu sukni, si zahrál Jakub Prachař. Ten, jak víme, se stihl od dob natáčení oženit i rozvést s Agátou Hanychovou, s níž má dceru Miu. V poslední době ho nejčastěji vídáme v soutěžním pořadu FTV Prima s názvem Máme rádi Česko, kde se pravidelně utkává s Vojtou Kotkem (a před ním s Janem Dolanským, Martinem Dejdarem či Lou Fanánkem Hagenem).

Horákovi: Jakub Chromeček a Jakub Prachař

Jakub Chromeček

Jakub Prachař

Horákových si zahrála i Jakubova sestra Mariana, která coby Tereza Krátká působila trochu jako šprtka. Byla ale vtipná a pohotová a od svých nevlastních brášků a jejich kamarádů si nenechala nic líbit. Dnes je z malé hnědovlásky dospělá blondýnka, která se objevila ještě například v seriálu Ulice, ale jinak se věnuje spíše hudební tvorbě. Nazpívala například písně Heart of Gold či Štěstí je v lidech a v červnu 2022 vydala klip s názvem Víkend, v němž se objevila po boku Milana Peroutky.

Horákovi: Mariana PrachařováMariana Prachařová

Věčným souputníkem Terezy byl v seriálu její nevlastní bratr Ondra, jehož si zahrál Jan Komínek. Poprvé před kamerou stál už ve čtyřech letech a herectví se věnuje dodnes. Objevil se například v seriálech Chlap či Anatomie života, ve snímcích Bajkeři či Vyšehrad: Fylm a upozornil na sebe i hlavní rolí ve vánoční pohádce Pravý rytíř. Samozřejmě do dob Horákových vyrostl a zmužněl, ale podle očí ho poznáte bezpečně i dnes.

Horákovi: Mariana Prachařová a Jan Komínek

Jan Komínek

Trochu víc se proměnil Marek Zeman, jenž v Horákových zářil coby Ondrův mladší bratr Kuba, vlastně benjamínek celé rodiny a také vypravěč děje. Podle úsměvu byste ho ale možná poznali. I když byl v době natáčení ještě malý, moc rád na seriál vzpomíná. „Říkali mi tam Kyselina. Když se tam scházela celá rodina, bylo to obvykle u jídla. Sešli jsme se u stolu plného jídla a já jsem to vždycky hned sežral, protože jsem si nemohl pomoct – ať už třeba špagety, nebo toasty třeba. Ještě se třeba nezačalo točit a já už to žral,“ prozradil před časem v pořadu a podcastu Talkie, jaká tehdy panovala na place atmosféra.

Horákovi: Lucie Benešová a Marek Zemanmareee

Jak už Markova odpověď naznačila, hodně obrazů se natáčelo v domě Horákových. Jeho exteriér si podle webu Filmová místa zahrála budova ve Strašnicích –  její adresa je Na Palouku 24. Dalšími obvyklými scenériemi v seriálu pak byla hospoda, kde pracovali Honza Horák s bratrem Standou, ale také škola. Tu navštěvovala všechna Horákovic dítka školou povinná a dokonce zde jako učitelka pracovala maminka Lucie. Kromě ní pak také Soňa alias Nela Boudová, maminka již zmíněného Patrika v podání Jakuba Prachaře. Častokrát jsme v seriálu vídali růžovou budovu s výrazným nápisem Masarykova škola. A kde ji ve skutečnosti najdeme? V Holešovicích, konkrétně na Ortenově náměstí. I po letech vypadá téměř na chlup stejně a dokonce tu najdeme jak základní školu, tak i gymnázium.

Kdyby tak rodina Horákových byla skutečná, klidně by sem opravdu mohla chodit v tak hojném počtu, jak jsme viděli v seriálu. Jen jedna věc nám na tom příliš nesedí – bydlet ve Strašnicích a do školy chodit v Holešovicích? To je tedy trošku z ruky. I když přihodit se to jistě může, a to nejen v rámci filmařských podfuků.

Masarykova škola na Ortenově náměstí

Obrázek 1 z 26

Masarykova škola na Ortenově náměstí si zahrála v seriálu Horákovi.

Související obrázky:

Jeden myslel na “Početná rodinka z repríz: Jak se změnili herci z Horákových a kde se natáčelo?

Napsat komentář