NepropásněteTipy na výletyVolný čas

Loutky a moudrý Werichův hlas: Chvalský zámek obsadilo Fimfárum

Letos je to již 120 let od narození Jana Wericha. Nedožité narozeniny této legendy můžete oslavit například návštěvou výstavy na Chvalském zámku. 

Pečení animovaných dortíků i otázky z Videostopu: Jak slaví ČT své jubileum?

Z gramofonové desky na filmová plátna

Zapsal se do srdcí diváků jako Král Já I. v pohádce Byl jednou jeden král i dvojrolí ve snímku Císařův pekař a pekařův císař, ovšem Jan Werich je známý také díky divadlu a samozřejmě i díky svému literárnímu talentu. Byl autorem mnoha bonmotů plných humoru a pravdy, stejná moudrost se ale propsala do pohádkové knihy Fimfárum, která se dočkala filmových zpracování, především díky triu animovaných snímků z let 2002, 2006 a 2011. 

Právě Fimfáru se věnuje zmíněná výstava, která na Chvalech zůstane do konce letních prázdnin, tedy do 31.8. Především si zde můžete prohlédnout loutky, které si ve zmíněných filmech zahrály. Není bez zajímavosti, že ačkoliv Werich zemřel již v roce 1980, tedy dávno před vznikem filmových verzí Fimfára, přesto byl jejich součástí. A to díky hlasovému doprovodu – do filmů byly totiž využity zvukové nahrávky z 60. let, kdy Werich pohádky namluvil na gramofonové desky. Dnes bychom to nazvali načítání audioknih, ovšem na výstavě jsem se dočetla i velice zajímavý prvopočátek toho všeho. Co stálo za vznikem první desky s nahrávkou O rybáři a jeho ženě a kdo ji dostal k Vánocům? 

Ostatně, pokud vás čtení informačních panelů unaví (ale je jich jen pár, takže by to nemělo být tak dramatické), můžete se usadit a pohádku o zlaté rybce a nevděčné rybářově ženě zde zhlédnout. A nechybí zde ani různá knižní vydání Fimfára. V rámci výstavy též uvidíte několik ilustrací z dílny Jiřího Trnky (některé zdánlivě i obživnou) a samozřejmě nechybí ani samotný gramofon, když tím to celé začalo.

EDUBus zavítal do Kosmonos. Měl obrovský úspěch

 

Kino i herna

Vyžití najdou i dětští návštěvníci, jelikož je zde pro ně připravena hrací zóna ve stylu vesničky Nejdedál přímo z pohádky Fimfárum. Doknce je tu i hospoda, kde si člověk může sednout ke stolu a hezky si vybarvovat, případně hrát karty. Na stole je dokonce i »pivo«, aby iluze byla dokonalá. Najdeme tu i kinosál, kde se promítají různé části Fimfára včetně jeho titulní pohádky s kovářem a jeho nevěrnou ženou. 

V horních patrech zámku jsou pak též k nahlédnutí reprezentativní prostory a na chodbě informační panely o historii (nejen) Horních Počernic. To vše nabízí chvalský zámek v rámci vstupenky, která stojí 120 korun pro dospělého a 75 korun pro děti, studenty a seniory. Rodinné vstupné je k dostání za 300 korun. 

Výstava Fimfárum Jana Wericha

Obrázek 16 z 17

Foto: Jana Hanušová

Související obrázky: