Volný časZajímavosti z kraje

Mladoboleslavsko, ráj automobilů? Ale houby!

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Klenice, působí na Mladoboleslavsku. Nyní, na začátku roku shrnuli své působení v roce 2020. A že toho není vůbec málo!

Text připravil člen ČSOP Klenice Antonín  Kůrka připravil v rámci cyklu Mladoboleslavsko pod rouškou. 

A přišlo léto. Mrkneme se, co nového na Radouči. K času tomu patří vlání kavylu a první květy bělozářek na stráních. Na pláni je nabito. Boleslavské safari, česky šafáří. přitahuje zájemce ze široka daleka. Auta před cedulí „Nekrmte sysly“ mají SPZ z Liberce, Karlových Varů, Pardubic… A syslíci řádí. Dávno jim už otrnulo, rozpomněli se na dobrodiní lidiček a vesele chroupají odporně slané brambůrky. A vážit si dobroty lidské se učí i mláďata. Dožadují se dobrot jako odměny za svoji roztomilost, zavěšují se na nohavice a sedícím dětičkám lezou po zádech. Hezké je to. Sysel je kriticky ohrožený druh! Pamětníci si jistě pamatují doby, kdy sysel byl vedle amerického brouka a imperialismu naším dalším úhlavním nepřítelem, ničícím družstevní úrodu a tudíž ujídající z našeho společného talíře. A abych nezapomněl – sysel nesyslí, tj. nedělá si zásoby na zimu. To dělá křeček.
 
Radoučské stráně se na nějaký čas zbarví do běla. Vykvetou totiž bělozářky. A je jich tolik, že Radouč vypadá jak zasněžená. Patří k vzácnějším druhům naší květeny, vyžadující zvýšenou pozornost. A teď se mrkneme na Chlum!
 
Koncem června nám náš milý hrásťový hřbet, jak Chlum odborně označují geologové, připravil velké překvapení: objevili jsme tu okrotici červenou! Vzácný a silně ohrožený druh orchideje jsme nalezli pouze v jediném exempláři. Snad jich na Chlumu příště bude více. Alespoň v takovém počtu, v jakém se tu nachází neméně skvostná, i když poměrně hojná lilie zlatohlavá.
 
A chtělo by to i nějakého živáčka. Vzácného, chráněného a ohroženého. No – kdo jiný, než náš největší brouk, roháč obecný, dnes už stálý obyvatel Chlumu!
 
Počtete si trochu více o ČSOP Klenice, ať si také nemyslíte, že Mladoboleslavsko jsou jenom auta!

Související obrázky:

Napsat komentář