Rozhovory

Koupit byt v aukci? Moderní způsob prodeje si makléři chválí

Milovičák Jiří Machník pracuje pro M&M reality. Právě tato realitní kancelář zároveň přišla se zajímavou variantou prodeje. Svým klientům nabízí prodávat a nakupovat nemovitosti pomocí on-line aukce.

Proč dražit byt?
Důvod proč se dělá aukce, je dosažení nevyšší ceny. Existuje několik způsobů. Obálkové metody, dražby přímo na místě, nebo se používají další komunikační kanály. Lidé si ale stěžují na transparentnost. Náš způsob je jednotný, měli by ho používat všichni makléři v případě, že se sejde více zájemců. Třeba u obálkové metody už člověk nedostane příležitost přehodit nejvyšší nabídku. Takto je jednoznačné, že dokážeme dostat maximální cenu, kterou jsou lidé ochotní dát.

Kdy se aukce používá? V případě kdy se sejdou alespoň dva zájemci o nemovitost. Takže i člověk, který nakupuje na hypotéku, se může účastnit?
Samozřejmě, ale nejprve prověřujeme, ověřujeme, zda na hypotéku dosáhne. K tomu využíváme naše finanční poradce, kteří s námi chodí i na prohlídky, kde mohou prověřit zájemce na místě, nebo se s ním dohodnou na schůzce, kde mají možnost vše důkladněji probrat.

Je okolnost, kdy se nemovitost nedá prodat tímto způsobem?
Ne, dá se tímto způsobem prodat každá nemovitost. Rozhodující je, kolik zájemců řekne „mám zájem“. Aby tato situace mohla nastat,  dávám příležitost každému, kdo si pošle poptávku a zrealizujeme prohlídku. To je důležité, protože se stává, že lidé volají na nějakou nemovitost a makléř jim řekne, že už je to prodané. Takhle dostanou šanci nakoupit v aukci. Tu příležitost dostávají všichni. 

Jaké jsou všechny výhody a nevýhody aukce?
Jsou dva pohledy. Kupující x Prodávající.
Výhodou prodávajícího je, že svoji nemovitost prodá za opravdu nejvyšší nabídku.
Výhodou kupujícího je, že dostane příležitost nemovitost získat a záleží jen na jeho vůli přihazovat.

Nevýhody?
Z pohledu kupujícího jde o navýšení inzerované ceny, ale znovu zdůrazňuji skutečnost, že dostane každý zájemce příležitost účastnit se prohlídky a pak už je to jen o jeho vůli přihazovat. Tedy záleží na úhlu pohledu.

Jak samotné aukce probíhají?
Každý ze zájemců obdrží krátce před aukcí přihlašovací údaje a pak ve stanovený čas se přihlásí do online webové aplikace a zde může přihazovat. Odkázal bych na https://www.prodejzanejvic.cz/, kde je vše podrobněji popsáno.

Jak se nastaví cena, na níž vše startuje?
To je věc diskuze mezi prodávajícím a makléřem a mi jsme zde nápomocni se stanovením správné kupní ceny. K tomu využíváme nejen zkušenosti, ale i cenové mapy, tedy reálná data z realizovaných prodejů. Ale prodej není jen o nastavení ceny, ale především o její prezentaci, alespoň já tomu věřím. Proto vždy zajistím špičkový servis v podobě prezentace prodávané nemovitosti. Tedy já vždy krom kvalitních fotek, nabízím video prohlídku, virtuální prohlídku, nebo vizualizace dané nemovitosti. Jedině díky kvalitní prezentaci mohu přilákat více zájemců a prodat v aukci.

Máte nějaká doporučení pro případné zájemce o aukci?
Aukce se není třeba obávat. Nastavte si strop ještě před samotnou aukcí a ten nepřekračujte. Pamatujte, že každý má nějaký strop. Tedy, může se stát, že pokud si stanovíte strop např. 4 milony, může si stejný strop nastavit i váš soupeř. Pokud tedy přihodíte na 3.990 000 a příhoz bude 10 000 tis. tak vás pravděpodobně přehodí. Z toho důvodu je třeba vhodnější zkusit protivníka odradit příhozem na 3.999 000. Pak už jen hodně štěstí.

Související obrázky:

Napsat komentář