NepropásněteVolný časZajímavosti z kraje

Karkarov z Harryho Pottera i dabérské hvězdy: Představujeme obsazení komedie Reklama na Vánoce

Když se natáčí nový film, ať již u nás, nebo ve světě, producenti vždy doufají, že do kina ná přitáhnou hlavně známá jména. Ale upřímně, když pak sedíte v kině a v upoutávce se o filmu dozvíte jen to, že je natřískaný hvězdami, které jste v podobných rolích viděli již stokrát předtím, naláká vás to? Režisér a scenárista Aleš Kaizner na to šel v případě nové autorské romantické komedie Reklama na Vánoce trochu jinak a vsadil na zajímavý námět a netradiční prostředí reklamního studia. A obsazení? Plné překvapení. Pojďme si ho dnes společně rozkrýt a představit si jednotlivé tváře nového filmu, který bude do kin uveden již příští týden. 16. listopadu bude mít premiéru v Praze (Premiere Cinemas Praha – Hostivař) a o dva dny později pak v Kutné Hoře (18. listopadu v kině Modrý Kříž), kde rovněž probíhalo část natáčení. 

O čem to bude?

Jak už název Reklama na Vánoce napovídá, děj se odehrává v reklamním studiu, a to v hektickém období Vánoc. Úspěšný mladý režisér Michal Horák (Oldřich Hajlich) má skvěle rozjetou kariéru a díky tomu může cestovat a užívat si života plnými hrstmi. Jenže na kontě je nějak pořád míň a míň peněz a Michalovi pomalu dochází, že za tím asi vězí jeho přítelkyně Andrea (Kateřina Bláhová), tak trošku zlatokopka. Michal navíc při práci potkává i mladou herečku Lucii (Anna Jílková), která je pravý opak jeho holky, a okamžitě se do ní zakouká. A teď jak dál?

Během svého dilema udělá v práci velkou chybu a dostává vyhazov. A jako by to nebylo málo, na schůzce s Lucií ho přistihne Andrea. Vyhodí ho z bytu a on se tak ocitá na ulici. Podaří se mu zašmodrchaný život zase rozmotat? Na to už si musíte počkat až do kina.

Spolužačka, »kadeřnice« z Discopříběhu i hvězda Harryho Pottera

Hlavní roli ve snímku získal herec a dabér Oldřich Hajlich. Jeho hlasem promlouvá například Jake Sisko ve Star Treku či Rybinohy v Jak vycvičit draky. V nových dílech animované Včelky Máji pak dostal úlohu Vilíka a v sérii Filmová zvířata zase namlouvá Thesea Scamandera.

Reklama na Vánoce - natáčení

Nejen slyšet, ale i vidět jste ho mohli například ve filmu Václav či v seriálu TV Nova Drazí sousedé, kde tvořil pár s Malvínou Pachlovou. Režisér Reklamy na Vánoce ovšem prozradil, že Hajlich už se ani moc herectví jako takovému věnovat nechce. „Baví ho práce ve studiu a také produkce jeho vlastních projektů. Protože ho ale scénář oslovil, okamžitě na mou nabídku kývl,“ prozradil Středočeskému magazínu Kaizner, jak se mu povedlo svou hlavní hvězdu přesvědčit. Drobnou zajímavostí pak je, že Hajlichovi se, podobně jako jeho filmové figuře, během natáčení rozpadl dlouhodobý vztah.

Kaizner se netají tím, že s Oldřichem Hajlichem se znal už před natáčením a pojí je přátelství. Není bez zajímavosti, že v podstatě hlavní ženské role, tedy Lucie, se nakonec ujala poměrně (zatím) nezkušená Anna Jílková, režisérova bývalá spolužačka z konzervatoře. Ovšem roli nedostala z protekce, ale díky skvělému výkonu na castingu. „Sám musím přiznat, že jsem ji nikdy předtím na konzervatoři neviděl hrát tak skvěle, jako pak před kamerou našeho příběhu,“ odhalil režisér.

Úlohy vypočítavé Andrey se zhostila Kateřina Bláhová, tvář hned několika reklam. Ta už přece jen zkušeností s kamerou měla více, a to i díky menším rolím v seriálech (například Doktoři z Počátků, Ordinace, Modrý kód či postava Marie v oblíbeném retroseriálu Vyprávěj). Nejvíc se ale pravděpodobně do povědomí diváků zapsala a ještě zapíše dokumentem Život je sranda. Ten mapuje život a kariéru herce, komika a dabéra Jiřího Krampola, přičemž právě půvabná rusovláska Kateřina tímto dokumentem provází. Objevuje se po boku hlavní hvězdy i na oficiálním plakátu.

Reklama na Vánoce - natáčení

Další krásu v obsazení zajistila také Jaroslava Stránská, která si zde zahrála sekretářku v reklamním studiu. Jinak ji ale zřejmě netřeba příliš představovat, nejvíce ji totiž proslavily dvě role – nejprve kadeřnice Jitka v Discopříběhu (i v jeho pokračování) a později policistka Lucie Krásenská v nováckém seriálu Policie Modrava. Co je zajímavé, za účinkování v Reklamě na Vánoce nedostala zaplaceno, ovšem nestojí za tím žádný skandál či opomenutí, Jaroslava se zkrátka svého honoráře vzdala, aby podpořila jeho vznik. Posléze jejího příkladu následovali i další herci. 

Velkou radost má pak Aleš Kaizner především z toho, že se jedné role chopila i zahraniční hvězda, Predrag Bjelac. A dalo by se říct, že to způsobila pandemie koronaviru. Právě ta na čas zastavila natáčení filmu a kvůli tomu muselo v případě několika rolí dojít k přeobsazení. Původně se měl místo Predraga ve filmu objevit Pavel Kříž, který ale dlouhodobě žije v Kanadě.

Reklama na Vánoce

Posléze tedy volba padla právě na tohoto herce srbského původu, známého především díky roli Igora Karkarova ve filmové sérii o Harry Potterovi. Televizní diváci ho pak jistě zaregistrovali i v seriálech Slunečná či Duch, přičemž hrál většinou záporáky a velká mafiánská esa. Právě proto ocenil, že je mu tentokrát (v Česku snad úplně poprvé) nabídnuta role kladná. „Oslovil jsem ho na Instagramu a za pár hodin už měl přečtený scénář,“ přiznal Kaizner, jak Bjelac zareagoval.

Phoebe a Rachel z Přátel i česká Drew Barrymore

O menší role se pak podělili většinou herci, které bychom bez váhání označili za hvězdy dabingu. Ředitelku reklamního studia si zahrála Hana Igonda Ševčíková alias Mařenka ze seriálu Arabela se vrací, Vápenička ze stejnojmenné pohádky či Klára Pešková z nekonečného seriálu Ulice. V dabingu hlas propůjčila například Paige v Čarodějkách či Judith v sitcomu Dva a půl chlapa a je také dvorní dabérkou herečky Drew Barrymore. Namluvila ji mimo jiné ve filmech 50x a stále poprvé, Až tak moc tě nežere, Baba na zabití či v Charlieho andílcích. Hana byla jednou z prvních obsazených hereček ve filmu Reklama na Vánoce a její postava prý dějem pořádně zamíchá. „Pracovat s ní byla úžasná zkušenost a velká škola,“ složil jí poklonu režisér.

Reklama na VánoceReklama na Vánoce

Zuzanu Slavíkovou asi není třeba příliš představovat, jistě si ještě vzpomenete na její drsné vystupování v soutěži Nejslabší, máte padáka! Její hlas slýcháme z dabingu velmi často, namluvila například Mamá Imeldu v animáku Coco a perlí též coby Bonnie v komediálním seriálu Máma či jako obětavá a zároveň věčně unavená máma Frankie v Průměrňákových. V Reklamě na Vánoce si zahraje bezdomovkyni. Parťačkou v příběhu jí bude pejsek Lojzík.

Reklama na Vánoce - natáčení

 

Doktor Eric Foreman ze seriálu Dr. House, ale i kreslené autíčko Max z Bořka stavitele či jeden ze staničních hlasů ČT Sport. To všechno je Petr Gelnar. V jeho filmografii najdeme Teroristku i pohádku O vánoční hvězdě, dále seriály Policie Modrava, Specialisté i Ohnivý kuře. V Reklamě na Vánoce se objeví v roli otce Lucie.

Také rodiče hlavního hrdiny se ve snímku vyskytují, a to v podání Tomáše Kargera a Miriam Chytilové. Tomáše jste mohli vidět v seriálech Svatby v Benátkách či 1. Mise a jeho hlasem promlouvá i Joker v Lego Batmanovi či animovaný kačer Daffy.

Reklama na Vánoce

Miriam, která už jako dítě zazářila coby Klárka v seriálu Tajemství proutěného košíku. V dabingu bychom se nedopočítali jejích rolí, kromě toho se často ujímá i režie českého znění. Její nejslavnější dvorní herečkou je ale jednoznačně Jennifer Aniston a rolí samozřejmě Rachel v legendárních Přátelích.

U nich ještě na moment zůstaneme, jelikož v Reklamě na Vánoce si zahrála též česká Phoebe, tedy Stanislava Jachnická, jinak též Denisa Mastná z Ulice, případně patoložka v Policii Modrava. Zde se netradičně představí v záporné roli Heleny Kantůrkové, což je zadavatelka reklamní kampaně propagující energy drinku Boss. Zdá se, že ve filmu pořádně zamíchá kartami…

Reklama na Vánoce

DiCaprio a dvě »boubelky«

Sekretářku ztvární pro změnu Kateřina Petrová, český hlas Chelsea z Dva a půl chlapa, tedy vnadné snoubenky Charlieho. V českém znění koprodukčního snímku Il Boemo o hudebním skladateli Josefu Myslivečkovi pak namluvila šlechtičnu, která se s Myslivečkem (Vojta Dyk) seznámí v podstatě omylem díky záměně osob, ale posléze mu „umete“ cestičku ke slávě. Fanoušci seriálové Ordinace si pak možná vzpomenou na dobu, kdy kamenické chirurgii šéfoval Dalibor Frynta (Jan Šťastný) a zapletl se s vdanou pacientkou Adélou. Tu si tehdy zahrála právě Kateřina, navíc v reálném životě Šťastného švagrová.

Úlohu recepční pak ztvárnila Lucie Kožinová, kterou Kaizner obsadil již do předešlého snímku s názvem Revival – Klip života, kde byla pro změnu prodavačkou. Sama Lucie ráda říká, že má v Česku monopol na role pošťaček. Zahrála si ji například v seriálu Ulice a také v jednom díle Policie Modrava, co se točil kolem výherního losu a letenky do Ria. Pamatovat si Lucii můžete též coby zdravotní sestřičku (Modrý kód a Na vodě) či zahradnici Sýkorovou (Doktoři z Počátků). Objevila se též v pohádce Tajemství staré bambitky 2. 

Reklama na Vánoce

Milovníci a znalci dabingu ji budou mít ale jistě zafixovanou spíše jako český hlas Johany v seriálu Helena a její chlapci, Brienne z Tarthu ve Hře o trůny či hlavní postavu Jane ze seriálu V těle boubelky. Tam tedy byla později přeobsazena a její roli převzala Regina Řandová, český hlas Angeliny Jolie. Shodou okolností si i Regina v Reklamě na Vánoce zahrála.

Reklama na Vánoce

Jelikož v rámci příběhu nahlédneme mimo jiné i do divadla, zahrálo si zde spoustu herců a dabérů vlastně tak trochu „sami sebe“, zkrátka divadelní herce. Například Dušan Sitek (bývalý ředitel Hruška v primáckém seriálu ZOO), Klára Oltová (vrchní sestra Květa v Ordinaci v růžové zahradě 2), Zdeněk Maryška (hlas Alastora Moodyho z Harryho Pottera) a Dana Pešková. Roli divadelního režiséra si pak střihl Michal Jagelka, český Leonardo DiCaprio.

Reklama na VánoceReklama na Vánoce - natáčení

 

Není náhodou, že si Kaizner vybral do filmu tolik dabérů. Sám se totiž již zhruba 6 let dabingu a též divadlu věnuje. Jeho hlasem v české verzi promlouvá například i Montgomery de la Cruz v seriálu Proč? 13x proto. „Jelikož mě baví tvůrčí práce a produkce, začal jsem se věnovat svým projektům,“ doplnil pro SČM Aleš Kaizner, který  je absolventem herectví na Mezinárodní konzervatoři v Praze a má za sebou snímek Revival – Klip života. Na realizaci Reklamy na Vánoce sháněl peníze na internetu, ať již na Hithit.com či na oficiálním webu filmu. Řadu aspektů jistě financoval i sám z vlastní kapsy a jak jsme již zmiňovali, někteří herci se vzdali svých honorářů, aby vznikl snímku podpořili. 

Reklama na Vánoce

Obrázek 1 z 90

Oldřich Hajlich a Kateřina Bláhová v Reklamě na Vánoce

Související obrázky:

Napsat komentář