BlogyLifestyle

Jak na finance, díl 1. – Úvod do světa financí

V dnešní složité době, kdy nejen stoupající ceny energií, potravin a produktů denní potřeby zasahují do našich peněženek čím dál tím hlouběji, bychom našim čtenářům rádi nabídli možnost čerpat z vědomostí těch, kteří se ve světě financí vyznají a neplavou v nich jako většina z nás!

V prvním ze série článků bychom vás společně s Petrem Dětským, finančním koučem a lektorem financí, rádi uvedli do tohoto zapeklitého a chaotického světa hlavně tím, jak poznat člověka, co vám může opravdu poradit, a který vás jen neobere o vaše již tak rychle mizející peníze.

 

Jak se vyznat ve světě financí?

Téměř každý člověk se v dnešní době začíná starat o své finance. S narůstajícími cenami se tomu není možné divit, a lidé se tak čím dál více zajímají o to, zda pracují se svými příjmy správně. Dnes se dozvíte s kým, a jakými způsoby o své peníze pečovat.

Finanční trh nabízí širokou paletu možností, jak se svými financemi nakládat. Můžeme zde nalézt banky, různé spořitelny, investiční či leasingové společnosti, penzijní společnosti a celou řadu dalších firem a institucí, které se o vaše peníze rády postarají, rozmnoží je, a nebo vás o ně ale také připraví. Největším problémem je celková přesycenost finančního trhu, například bank máme v české republice 44! Pro nás jako koncového zákazníka se to může zdát jako velká výhoda, však pokud budu nespokojen se svou bankou, mohu přejít bez větších obtíží k jiné, ale jak se říká, není všechno zlato, co se třpytí.

Pokud byste se opravdu detailně zajímali o aktuální nabídky a podmínky všech bank a věnovali tomu například dvě hodiny po práci, troufnu si tvrdit, že by vám výběr nejlepší banky pro vámi preferované účely mohl zabrat klidně několik měsíců. A po této době, plné porovnávání, byste mohli začít v podstatě od začátku, protože i banky, stejně jako jiné služby, obměňují své nabídky a podmínky jako „ponožky.“

Teď si nejspíš říkáte, „co mám tedy dělat, jak mám poznat, komu svěřit své finance?“ Správný dotaz. Možností je více, samozřejmě se můžete pousmát a říct si, ale co, tak horké to nebude, a začnete řešit své finance po vlastní ose. Špatná cesta to samozřejmě není, existuje spousta různých srovnávačů, článků, vzdělávacích videí, se kterými můžete zlepšovat svou finanční gramotnost. Jen je to cesta velmi časově náročná a jak se říká, zadarmo to taky nebude. Nicméně by se mělo jednat pouze o první kroky, jinak by celá snaha vyšla vniveč. Je to podobné, jako byste měli zubní kaz. Jistě, kamarád zhlédl instruktážní video a přečetl knihu a několik článků, jak kaz napravit, ale nevěřím, že byste mu s úsměvem podali vrtačku, kladívko a nechali jej se pustit do opravy vašeho chrupu. Stejně jako je lepší variantou zajít si s kazem k zubaři, i ve finančním segmentu je ideální využít služeb profesionála. Jsou tři základní typy profesionálních služeb:

Zprostředkovatelé

S těmi se setkal asi každý z nás již při založení běžného účtu. Jsou jimi bankéři, kteří se postarají o všechny základní potřeby klienta. Hlavní výhodou je, že vám s největší pravděpodobností poskytnou nejlepší nabídku dané společnosti, ale již vám neřeknou, že u konkurence mají mnohem lepší nabídku, která je vám šitá přímo na míru.

Finanční poradenství

Přijde k nám domů pěkně oblečený člověk, který nám naslibuje možné i nemožné, podepíšeme s ním smlouvy na jeho doporučení a více již o něm pravděpodobně neuslyšíme, protože dostal zaplaceno, takže další věci opět řešíme sami, nebo s někým jiným. Výhoda této služby je rozmanitost možností, jelikož poradce pracuje s větším množstvím firem a dokáže nám nabídnout ideální nabídku napříč celým trhem.

Finanční plánování

Tato služba funguje podobně jako špičková zdravotní péče. Nejprve lékaři sdělíme své symptomy, poté dojde k vyšetření a následnému řešení, například operací. Tou to ale nekončí, po zákroku se vracíte zpět k lékaři, aby prověřil, zda vše dopadlo, jak mělo, a navrhl vám další postup při rekonvalescenci. Podobně by s vámi měl pracovat i člověk zabývající se finančním plánováním. Projít s vámi vaší finanční minulost a gramotnost, zjistit vaše plány do budoucna a teprve poté nabídnout možnou cestu k dosažení vašich cílů. Samozřejmě jako u zmiňovaného lékaře by měla probíhat pravidelná kontrola, zda vše směřuje k vámi vytyčenému cíli.

V následujícím díle naší série článků se podíváme na základy finanční gramotnosti a na to, jak ji zlepšovat.

Petr Dětský, PFP
VIP Consultant
Lektor financí a finanční kouč

Související obrázky:

Napsat komentář