NepropásněteTipy na výletyVolný časZajímavosti z kraje

Bludiště, romantika i tajné vzkazy z květin. Proč v květnu navštívit zámek Loučeň?

Květen – čas z květin pleten… Toho se zřejmě drží i v zámku Loučeň, který se nachází ve stejnojmenném městysu v okrese Nymburk. A proč, ptáte se? Pokud totiž do zámku zavítáte právě letos v květnu, čeká vás zde program inspirovaný především květinami a jejich nejrůznější symbolikou. Prohlídka dostala název Květ(n)omluva, ovšem nenechte se mýlit jako někteří jiní návštěvníci – nejedná se o žádnou „omluvu“ za zavřený areál zámku, naopak je název hříčkou se slovy květomluva a květen.

Pokud jste ještě na zámku Loučeň nebyli, můžeme poradit, že se jedná o ideální místo, kde se dají „utahat“ děti. Snad proto je také místo hojně navštěvováno školami i školkami. V zámeckém parku je totiž rozmístěno hned několik zajímavých bludišť – ať již těch jednodušších či trochu složitějších. Zatímco budou ratolesti hledat cestu do středu bludiště, můžete se v klidu usadit na některou z mnoha židlí, umístěných na strategických místech. Případně si samozřejmě sami můžete zkusit, zda váš orientační smysl funguje správně. Společnost vám u každého bludiště bude navíc dělat jiná světová osobnost, i když tedy jen ve formě fotopointu. Na chvíli se tak můžete převtělit například v císařovnu Sissi či boha čokoládya v této podobě se vyfotit.

V rámci Květ(n)omluvy navíc můžete v parku vykročit právě i po stezce „Za květinami celého světa“. Na infotabulích, kterým vévodí krásné ilustrace květin, se můžete například dočíst, co symbolizuje rostlinka zvaná protěž a k čemu se používá olej z růží. Cestou po parku ale jistě potkáte i živé exempláře místní flory – ať již například majestátní dub, rozvětvenou katalpu či omamně půvabné magnolie.

Sídlo Thurn-Taxisů

Vzhledem k tomu, že v infocentru při nákupu vstupenek obdržíte i speciální květinovou mapku, nemusíte se bát, že byste se ztratili. Jenom se připravte, že tohle putování přece jen chvíli trvá a nějaký ten krok vás to bude stát. Naopak prohlídka přímo v zámku, který je v soukromém vlastnictví a po rekonstrukci, není nijak náročná a naopak je velmi zajímavá a rozhodně nenudí. V 50 minutách se podíváme do pokojů knížete i kněžny, do šatny, boudoiru, pracovny, knihovny, koupelny, orientálního salonku i jídelny, nakoukneme i do přípravny jídel a navštívíme i pokoj komorníka, žehlírnu a hudební salonek, kde hrával i Bedřich Smetana.

Každá místnost v sobě nese jedinečnou atmosféru, přičemž asi nejkrásnější mi připadal právě hudební salonek, částečně díky uklidňující modré barvě, která zde převládala, ale možná i proto, že jsme se tu dokonce mohli v rámci prohlídky i na chvíli posadit. Jako doma jsem si připadala též v knihovně, kterou se podařilo zachovat v takřka původním stavu. Snad jen tu už není nutné chodit s lampou v ruce jako kdysi, jelikož zámek elektrifikoval sám František Křižík.

V rámci výkladu nechybí informace z historie zámku a různé zajímavosti ze života šlechtické rodiny Thurn-Taxisů, která ho vlastnila. Dalo by se říci, že tento rod měl vždy dobrý čich na byznys, jelikož projekty, do nichž tito šlechtici vložili své prostředky a síly, se těšily úspěšnosti i napříč staletími – například přeprava poštovních zásilek či cukrovar Dobrovice (funguje dodnes). Zjistíme též, který princ z tohoto rodu se nadchl pro koně a Velkou pardubickou (ostatně jedna z překážek dodnes nosí jméno Taxis), ale také si můžeme prohlédnout dobovou černobílou fotografii prvního zaregistrovaného fotbalového mužstva v republice z roku 1893 – kolébkou české kopané je totiž právě Loučeň. „Tenkrát jsme hráli s prvním rakouským klubem Regatta Vídeň a prohráli jsme 0 – 5. Fotbálek se tu s velkou láskou hraje doteď, bohužel se stejnými výsledky,“ pobavila nás paní průvodkyně perličkou ze sportu a doplnila, že v loučeňském mužstvu spolu na jednom hřišti už tehdy hráli jak kuchaři a zahradníci, tak i princové, což bylo do té doby nevídané.

Jelikož jsem příznivcem romantiky, ocenila jsem především příběh manželského páru knížete Alexandra a jeho choti Marie. Ona princezna z Benátek a z rodu Hohenlohe, on kníže na Loučeni – údajně se jednalo o lásku na první pohled, která ale neodkvetla ani po letech. Dvojice, která spolu měla tři potomky, prožila bok po boku bez mála 60 let. Ovšem nutno podotknout, že kníže, ač svou ženu velmi miloval, se poměrně často „zapomínal“ i jinde. Paní průvodkyně nám tak odhalila i to, kolik měl levobočků (přičemž posledního zplodil údajně v 80 letech!) a jakým způsobem je zaopatřil. Který z legitimních synů pak zdědil Loučeň a kdo zase naopak italské sídlo Duino?

Už sám o sobě působí příběh Loučeně jako krásná květina, ovšem v rámci Květ(n)omluvy ji doplní i další půvabné okvětní lístky, které nám odhalí právě květiny. Již po vstupu do zámku nás uvítají červené, růžové a bílé růže jako symbol lásky posléze odtajníme i smysl hortenzií či jmelí, připomeneme si, komu bychom měli darovat jednu žlutou růži, přemítáme nad tajemnou kyticí vlčích máků, ale také zjistíme, komu zahradník nosil frézie a kdo pomocí kosatce posílal vzkazy své milované, aby na něj v odloučení nezapomněla? Skoro jako bychom společně rozplétali nitky z klubíčka malých i velkých lovestory napříč dějinami Loučeně.

Velmi působivé je pak i rozmístění různých plodů na talíře v jídelně, přičemž každé jedno z nich v sobě ukrývá nějaký tajný smysl. Co znamená křest a česnek na talíři knížete? A jaká skrytá výtka se tváří jako obyčejný fenykl? Poznámky si navíc psát nemusíte, jelikož menší přehled květomluvy dostanete i jako pozornost na konci prohlídky. Jen škoda že se přímo v zámku nesmí fotit – leckdy by to totiž opravdu stálo za to.

A co dál, a co dál?

Loučeň ovšem není místo jedné návštěvy, ale může se pyšnit opravdu vynalézavými a neotřelými nápady. Na mysli mám nejen prohlídky uzpůsobené přímo pro děti, kdy se průvodcem stane „historická osobnost“ (kněžna Marie, princezna Karolína nebo zámecký komorník), ale také velmi sladce znějící čokoprohlídky, mystické večerní a noční prohlídky za svitu svící nebo adventní a vánoční prohlídky, při nichž je možné obdivovat mimo jiné i řadu vánočních stromečků s tematickou výzdobou z ozdob českých sklářů. Na toto vánoční snění je sice ještě trochu brzy, ale na jarní Květ(n)omluvu je teď ten pravý čas, a to až do 5. června.

Více informací o časech jednotlivých prohlídek a možnosti rezervace vstupenek najdete na webu zámku. Přímo na zámku je též možnost ubytování v hotelu a dokonce zde můžete uspořádat i svatbu.

Zámek Loučeň

Obrázek 1 z 26

Zámek Loučeň se nachází kousek od Nymburku.

Související obrázky:

Napsat komentář