Zajímavosti z kraje

V Hradišti jsou už oba čápi. A co jinde? Pomůžete ornitologům?

Čápi se pomalu vracejí. Už pár týdnů je na spoustě hnízdišť v alespoň jeden čáp čekající na svého druha či družku. Široká veřejnost se pak může zapojit do pozorování těchto nádherných ptáků.

„V programu občanské vědy Čapí hnízda sledujeme průběh hnízdění čápů již od roku 2014. Loni se zapojilo neuvěřitelných 699 spolupracovníků,“ uvádí Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické, koordinátor programu Čapí hnízda. Zvýšený zájem spojuje s omezením cestování v loňském roce. „Více lidí zůstávalo v Česku a své výlety oživovali pozorováním čápů,“ domnívá se Dobruská.

I letos se může široká veřejnost do pozorování zařadit. Ornitologům tak laici pomohou monitorovat průběh hnízdění, kolik čápi vyvedou mladých, a jak si prostě žijí.

Celý přehled hnízdišť je pak k nalezení na: https://www.birdlife.cz/capi-se-vraceji-ornitologove-vyzyvaji-ke-sledovani-hnizd/
Pokud máte chuť čápům nahlédnout až do jejich hnízda, pak existuje mnoho dobrovolníků i odborníků, kteří vám to nabídnou pomocí on-line web kamer. Jako kupříkladu v Mnichově Hradišti: http://capi.itbusiness.cz/

čápi / Zdroj: pixabay.com
čápi / Zdroj: pixabay.com

Související obrázky:

Napsat komentář