Tipy na výletyVolný čas

Pomník Horymírova bájného koně Šemíka najdete v Neumětelích

Všichni jistě známe starobylou českou pověst o Horymírovi a jeho statečném a věrném oři Šemíkovi, který ho skokem ze skály na Vyšehradě zachránil před smrtí. K ní byl odsouzen za ničení zlatých a stříbrných dolů. Po tomto neuvěřitelném skoku byla Horymírovi udělena milost. Kníže Horymír se k zavalení dolů a zničení hornických nástrojů rozhodl poté, co horníci vpadli jedné noci na jeho dvůr, ukradli mu obilí, odvedli dobytek a celou osadu zapálili. Touto osadou jsou Neumětely, kde dnes stojí Šemíkův pomník.

Šemík odpočívá jen kousek od Berouna

Neumětely jsou typickou malebnou středočeskou obcí, která leží přibližně 17 kilometrů jižně od Berouna. V parku za hřbitovem, na údajně původním místě Šemíkova hrobu, je vystavěna pískovcová stříška podepřená čtyřmi sloupy, na které je vytesán nápis: „V Neumětelích se věřilo a věří, že zde Šemík, věrný kůň rytíře Horymíra zakopán leží.“

Historie místa posledního odpočinku Šemíka

Památkově chráněný pomník byl vytvořen v lomech obce Lounína, kamenickým mistrem Velíkem ze Tmaně roku 1887 a jeho cena byla 185 zlatých. Tuto částku věnoval kníže Schwarzenberg. V obecní kronice je mimo jiné zaznamenáno, že v letech 1813-1815 chtěli Rusové hrob otevřít v domnění, že je zde zakopán poklad, seběhli se na ně ale místní a vojáky vyhnali. V roce 1860 se k otevření a průzkumu hrobu vydal také pražský archeolog, i ten byl z obce vyhnán. Pomník se totiž v obci těší od pradávna velké vážnosti a vztahuje se k němu i několik pověr, jako například, že kdyby s kamenem někdo pohnul, stihlo by obec velké neštěstí.

Kámen, který zakrývá Šemíkův hrob a nejméně sedm dalších kamenů prý sloužilo původně jako kryty pohanských hrobů. Pět z nich je dnes umístěno do parčíku u pomníku a dva slouží jako schody do zvonice.
V oblasti se také nachází dvě zříceniny, z nichž jedna dle archeologických průzkumů může být původní Horymírovou tvrzí. Na ně se zaměříme při některém z našich dalších výletů.

Související obrázky:

Napsat komentář