Filmové podfukyTipy na výletyVolný časZajímavosti z kraje

Mlýn »rebela« Máchala? Památka z 16. století si zahrála v pohádce S čerty nejsou žerty

„Je to rebel! Při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho… zesměšnil.“ Jistě si vybavíte Petra Nárožného v nezapomenutelné roli kaprála v pohádce S čerty nejsou žerty. My bychom ale řekli, že rebelové jsou i filmaři, kteří natočili tento oblíbený snímek, reprízovaný v podstatě každé svátky. Proč? Řekněme, že nás zase jednou trochu „podfoukli“ a šikovně zkombinovali hned několik lokací, aniž bychom si toho všimli. Především v případě královského sídla, kde bydlel pan kníže a jeho dcery Angelina a Adélka.

Než se ale přesuneme ke šlechtě, zastavme se u Máchalů ve mlýně. V úvodu pohádky tu bydlí Petr Máchal (Vladimír Dlouhý) s ovdovělým tatínkem. Toho si ale brzy omotá kolem prstu vypočítavá a zákeřná Dorota Máchalová (Jaroslava Kretschmerová), vezme si ho za muže a utrápí ho. Petra pak chce vsadit do vězení, aby mlýn připadl jen jí. Ale abychom jí nekřivdili, svůj podíl na tom všem má i pan správce ze zámku, který ten plán vlastně vymyslel.

Zatímco Petr z rodného domu ujížděl na koni, pokud byste se chtěli na toto místo podívat a udělat si pohádkový výlet, nejlepší to bude tzv. „po svých“. Ve skutečnosti se totiž jedná o Střehomský mlýn, který najdeme asi 25 kilometrů od Mladé Boleslavi, tedy u nás ve Středočeském kraji. V malé vesnici Střehom, kudy protéká říčka Klenice.

Střehom

Samotný mlýn nad rybníkem Komorník už leccos pamatuje, pochází totiž z roku 1516. Ke svému původnímu účelu roubené stavení sloužilo až do roku 1953, a tak zde mlelo mnoho generacím mlynářů. Na oficiálním webu mlýna najdete i jména řady z nich, například zde působili Žofkové, Náhlovští či Opočenští, ale bohužel tedy žádní Máchalové. Ti se tu objevili až v roce 1984 díky režisérovi Hynku Bočanovi a jeho pohádce S čerty nejsou žerty. A můžeme říct, že ani po 38 letech se místo zas tak moc nezměnilo a pokud pohádku dobře znáte, jistě se velmi rychle zorientujete a poznáte, kudy k mlýnu v prvních záběrech v pohádce přijížděl vůz. Také si jistě vybavíte, kde tam asi mohli stát správce s Dorotou, když k nim Petr seskočil ze střechy.

Pohádka S čerty nejsou žerty: Petr Máchal

Jak uvádí Blesk.cz, v březnu 2018 zde přitom došlo k tragédii. Začalo zde hořet, a jak potvrdili hasiči, požár vznikl v souvislosti s elektrickým přímotopem a vznícením hořlavých materiálů. V plamenech měl dokonce zemřít tehdejší majitel, pan Josef (†78). „Pouze trámy, mezi kterými je provázaná žitná sláma, a na nich naplácaný jíl, jsou na nic. V zimě musím topit i v noci, jinak bych tu zmrznul. Rád bych chalupu zateplil, jenomže památkáři mi to nedovolí,“ stěžoval si ostatně už v roce 2016. Bohužel se mu nakonec přímotop stal osudným.

Festival plný jídla

V současnosti pak nemovitost vlastní paní Eva Staňková se syny. Za pohádkovou minulost se tu ale rozhodně nestydí. Hned u plotu najdete několik informačních tabulek i s fotkou z filmu či QR kódem, který vás zavede na oficiální web. Leckdy se o tomto místu mluví také jako o pohádkovém mlýně či dokonce o Mlýně Doroty Máchalové. Řada lidí sem ráda zavítá, ale davů se rozhodně bát nemusíte. Hned vedle mlýna také najdete chaloupku s drobným občerstvením. Oběd si můžete dát v nedaleké Hospůdce u Zvoničky, kde je také možnost ubytování.

V létě je pak mlýn dějištěm festivalu Mlýnská kola – plného hudby, sportovních a společensko-kulturních aktivit i dobrého jídla. V letošním roce zde v červenci vystoupily například kapely Mers či Zakázaný ovoce.

Procházka Plakánkem

Pokud byste i vy rádi Střehom navštívili, doporučujeme například cestu pěšky ze Sobotky (kam například z Boleslavi jede přímý spoj). Ujdete vzdálenost asi 4 kilometry a odměnou vám bude krásná procházka v srdci Českého ráje. Případně můžete rodinu i děti naložit do auta, které necháte na parkovišti pod nedalekým hradem Kost, a vypravíte se pěšky přes přírodní rezervaci Údolí Plakánek. Po žluté turistické turistické značce vás čeká trasa dlouhá necelé 3 kilometry kolem rybníku Obora. V romantickém údolí se skryjete ve stínu borovicového lesa a skal, které zdobí drobné otvory (vytvořené čistě přírodou) zvané vošiny podle toho, že připomínají tvarem vosí hnízda. Procházka není nijak přehnaně náročná, navíc terén je zde vhodný i pro maminky s kočárky či pro návštěvníky důchodového věku.

Údolí Plakánek

Výlet můžete spojit také s prohlídkou Kosti, která si mimochodem v pohádce S čerty nejsou žerty zahrála rovněž. Která dvě místa se tam objevila, si ale necháme ještě na příště.

Pohádka S čerty nejsou žerty: Mlýn

Obrázek 1 z 21

Pohádka S čerty nejsou žerty: Mlýn

Související obrázky:

Napsat komentář