Dvě samice zubra evropského ze Zoologické zahrady v Táboře přijely dnes do rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Samice jménem Tara a Norisa tam rozšířily stádo zubrů, které rezervaci obývá od roku 2015. Po loňském vypuštění zubra Tábora v rezervaci u Rokycan jde o další milník programu návratu zubra evropského, který začal v táborské zoo před pěti lety sestavením zubřího stáda.

 

„Program reintrodukce, tedy zpětného návratu, zubra evropského do české přírody je klíčovým programem zoologické zahrady Tábor, jejímž hlavním posláním je ochrana ohrožených druhů zvířat. Chceme u nás pravidelně odchovávat mláďata, která budou vypouštěna do přírodních rezervací, jak u nás v Česku, tak i v Evropě. K dnešnímu dni jsme už odchovali celkem šest mláďat,“ uvedl ředitel Zoo Tábor Evžen Korec.

 

Doplnění stáda v milovické rezervaci nemá za cíl zvyšování počtu zvířat, ale především rozšíření genetické základny místního chovu. „Zvířata v rezervaci žijí v uzavřené skupině. Je proto důležité pravidelně doplňovat a vyměňovat zvířata s dalšími chovy, aby se zajistila dostatečná genetická rozmanitost stáda,“ doplnil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

 

Chov zubrů v bývalém vojenském prostoru Milovice začal na konci roku 2015, kdy do rezervace přijelo prvních 8 zubrů z několika polských rezervací. V současné době se v lokalitě nachází téměř třicet zvířat, přírůstky odsud byly převezeny do rezervace u Rokycan nebo do Národního parku Zuid Kennemerland v Nizozemí. 

 

Také Zoo Tábor letos vyveze největšího savce evropského kontinentu do zahraničí. Zahradu opustí Tábor také třetí samice Karla. Ta nový domov nalezne v nově zřízené srbské rezervaci Stara Planina.

 

Zoologická zahrada v Táboře se reintrodukci zubra evropského, tedy jeho návratu do přírody, věnuje od roku 2016, kdy nejprve v květnu přivezla čtyři samice takzvané nížinné linie zubra evropského. Do nového výběhu v táborské zoo byly na začátku května roku 2016 vypuštěny dvě zubří samice, tehdy téměř dvouletá Usjana a čtyřletá Uselina, které byly přivezeny z německého soukromého chovu v Usedomu. Krátce poté byly do zoo transportovány další dvě mladé samice narozené v roce 2015 – Norisa a Norma – z norimberské zoo. Tyto samice na konci roku 2016 doplnil chovný samec Poczekaj, který přicestoval z polských Niepolomic.

 

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

 

Zubřice přijeli do Milovic z Tábora / Foto: Dalibor Dostál
Zubřice přijeli do Milovic z Tábora / Foto: Dalibor Dostál