Filmové podfuky

Tajemné místo z filmu Bod obnovy: Viadukt budoucnosti najdete cestou na Mělník

Už se vám někdy stalo, že vám »umřel« počítač, případně mobil, a vy jste se jen modlili, aby v něm zůstala zachována všechna data. A jak by to asi dopadlo, kdyby se daly zálohovat i lidské vzpomínky? Tuto otázku řeší snímek Bod obnovy, který v roce 2023 vznikl v koprodukci Česka, Slovenska, Polska a Srbska a v současnosti se na něj můžete podívat na Netflixu. 

Už jste viděli „Převaláky“ z Dívčích hradů? Výlet na každé roční období

Hlavní hrdinkou snímku Bod obnovy je policejní vyšetřovatelka Em v podání Andrey Mohylové. Řeší náročný případ dvojnásobné vraždy, kdy oběti neměly zálohované své vzpomínky, neměly právě onen pověstný bod obnovy a nelze je tedy oživit. Pro Em je to citlivá záležitost už jen kvůli tomu, co se stalo jejímu vlastnímu partnerovi (Adam Vacula), navíc si není jistá, komu může věřit a komu ne. Ve futuristickém a velmi napínavém filmu si zahráli také Matěj Hádek, Václav Neužil, Agáta Kryštůfková, Karel Dobrý a další.

Dnes si posvítíme na jednu filmovou lokaci. Ač je tedy děj zasazen do roku 2041 a mnohá prostředí ve filmu působí opravdu trochu jako z jiného světa, přece jen tu narazíme i na místo, co se ve filmu tvářilo tajemně, ale ve skutečnosti není nikde jinde, než v našem Středočeském kraji. 

Pokud jste Bod obnovy viděli, možná si vybavíte, že vyšetřování a pátrání dovede Andreu Mohylovou až na místo, kde je vidět velmi výrazný viadukt, po levé straně pak ještě kostel. Aniž bychom se chtěli dopouštět velkých spoilerů, hrdinové tu někoho chvíli oživují přímo na vozovce. Které místo si v těchto scénách zahrálo a jakou má vlastně historii?

Železniční most

Jedná se o železniční most Stránovský viadukt. Železobetonový viadukt  přes údolí Strenického (Skalského) potoka nahradil původní ocelový most v roce 1924. Mimochodem pilíře a opěry původní stavby dnes najdeme mezi parabolickými betonovými klenbami.

No a kde přesně se tahle krásná dopravní stavba nachází? Najdeme ji u obce jménem Krnsko, hned za ním pak začíná Jizerní Vtelno. Uvidíte ho, pojedete-li po silnici č. 16 od Mladé Boleslavi na Mělník. 

Hned za ním se nachází kostel sv. Jiří, který si ve snímku Bod obnovy také zahrál. Od roku 1967 je spolu s farou chráněn jako kulturní památka. 

„Kostel v dolní části Krnska existoval zřejmě již ve 12. století. Jeho podoba a stavební vývoj není znám, ale zřejmě stál na místě dnešního kostela. Původní kostel byl nahrazen dnešním v roce 1787. V období Protektorátu Čechy a Morava v letech 1938–1945 byla z Krnska spravována část česky mluvící litoměřické diecéze.“ – píše server Wikipeda.cz

 

Zlatá labuť se vrací: Pojďte si s námi osvěžit detaily v novém kvízu

 

 

Související obrázky: